Geçmişten Günümüze SEO’nun Tarihi

Giriş

Arama Motoru Optimizasyonu , çevrimiçi arama sorgularına cevap sağlayarak arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur . SEO’nun Kısa Tarihçesine bir göz atalım ve son 20 yılda nasıl geliştiğini anlayalım, böylece sitemizi ve içeriğini daha iyi nasıl optimize edeceğimize dair bir bakış açısı elde edelim.

Başlangıç

Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Lawrance Page, 1998 yılında bir makale yayınladılar.  “Büyük Ölçekli Hiper Metinsel Web Araştırmasının Anatomisi”. Bundan sonra kullanıcılar için kaliteli arama sonuçlarına vurgu yapıldı.

2000’lerin başı

Google’ın en önemli amacı, arama motoru teknolojisinin kullanıcılara kaliteli sonuçlar sağlamaya odaklanmasını sağlamaktı.  Google, kaliteli içerik oluşturmak için yönergeler yayınlamıştır. Bir web sitesinin PageRank’i, gelen bağlantılar temelinde ölçülmüştür. Bir web sitesinin sahip olduğu gelen bağlantı sayısı arttıkça, PageRank daha iyi olur. Google ayrıca, PageRank’i etkin bir şekilde kontrol etmek için web yöneticileri için Internet Explorer’da bir araç çubuğu sağladı. Bu süre zarfında AdWords de başlamıştı ve organik arama sonuçlarının yanında ücretli sonuçlar görebiliyordunuz. Şu anda bağlantı kalitesi ölçüldü. Web yöneticileri, Google’ın önerdiği sıralamaları almak için ‘Beyaz şapka’ yöntemini gerçekten takip etmiyorlardı. O zaman Google, algoritma güncellemeleriyle başladı.

Florida Güncellemesi – 2003-2004

Google, 2003 yılındaki Florida güncellemesini kullanıma sunmuştur. Bu, birkaç sitenin arama motoru sıralamalarını kaybettiği zamandır. Anahtar kelime doldurma yapan birçok site cezalandırıldı. 2003 ayrıca Google’ın Blogger.com’u satın aldığı ve blog para kazandıran platform olan Adsense’i oluşturduğu bir yıldı.
Gelişme, bir tür blogging devrimine yol açtı. Ancak aynı zamanda, düşük kaliteli ve zayıf içerikler yaratan ve para kazanmak ve para kazanmak için AdSense’i kullanan birçok blog vardı. Google, arama sorguları için sonuçlar verirken coğrafi amaç düşünmeye başladığı 2004’tür. Yerel SEO doğduğunda bu oldu. Aynı yıl Google, arama geçmişi ve tercihleri ​​gibi arama verilerini kullanarak da kişiselleştirilmiş arama başlattı.

İzlemesiz Bağlantılar – 2005

Bu iki önemli gelişmenin yılıydı: İzlenmeyen bağlantı özniteliğinin ve Google Analytics’in tanıtımı.
Bu yıl, Google Anında Arama’nın da geldiğini gördü – teknoloji, arama motoru sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olurken, sosyal sinyaller önemli bir sıralama faktörü haline geldi.
Bu süre zarfındaki önemli güncellemelerin bazıları Jagger ve Big Daddy’dir. Jagger, Google’ın düşük kaliteli bağlantı değişim planlarını azaltmasına yardımcı olmaktı. Ayrıca geri bağlantıda çapa metni ile gitti. Big Daddy, Google’ın geri bağlantıların kalitesini ve alaka düzeyini daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Panda Güncellemesi – 2011

Google’dan Panda güncellemesi, web sitesi içeriğinin kalitesini iyileştirmeyi amaçladı. Şu anda daha yüksek arama sıralaması elde etmek için düşük kaliteli içeriğe sahip içerik çiftliklerinin (anahtar kelime doldurma kullanılarak) oluşturulduğu birçok site bulundu. Bu süre zarfında Google Arama Motoru Sayfaları alakasız sonuçlarla doluydu. Bu kimliksiz içerik sitelerinin çoğu, bu dönemde sıralamalarının kaybolduğunu gördü. Bu siteler Google tarafından cezalandırıldı ve düşük kaliteli içerik nedeniyle sıralamalarını kaybetti. Google ayrıca kaliteli içeriğin nasıl oluşturulacağına dair bazı yönergeler de sağladı.  Bu makalede, yüksek kaliteli bir site oluşturmak için rehberlik , oldukça fazla ayrıntı var ve bence bunlar bugün bile alakalı. 2011 ila 2014 arasında Panda güncellemesinin yaklaşık 15 sürümü yayıldı.

Penguen Güncellemesi – 2012

Birçok web sitesinin daha iyi arama sıralamaları için spam kalitesinde düşük kaliteli bağlantılar oluşturduğu görülmüştür. Penguin güncellemesi, alakasız ve kötü kalite bağlantıları olan web sitelerini cezalandırdı. Güncelleme, spam içerikli bloglar veya dizinlerden bağlantı satın alan her tür site ile ilgileniyordu. Bugüne kadar Google Penguin Updates’in kısa bir geçmişi ve kendinizi bundan nasıl koruyabileceğiniz:
 
Penguen 1.1 (Mart 2012)
 
Bu tam olarak Google’ın algoritması için bir güncelleme değildi. Bu Penguin sürümü, orijinal sürümde kaçırılan tüm spam siteleri cezalandırdı. Şu anda, bağlantı profillerini iyileştirmek için çalışan web yöneticileri sıralamalarını artırdı.
 
Penguen 1.2 (Ekim 2012)
 
Bu sürümde ayrıca yeni sıralamalar ve cezalandırılmamış İngilizce ve ayrıca İngilizce Olmayan Uluslararası siteler sağlandı.
 
Penguen 2.0 (Mayıs 2013)
 
Bu büyük bir algoritma güncellemesiydi. Google tarayıcıları artık web sitelerini daha ayrıntılı bir şekilde kontrol etmeye başladı. Şüpheli siteleri kendi ana sayfalarının ve kategori sayfalarının ötesine kontrol ettiler.
 
Penguen 3.0 (Ekim 2014)
 
Bu sürüm, önceki güncellemelerden kaçmış olan sıralamaları ve cezalandırılan siteleri yeniledi. Bağlantı profilinde çalışmış olan web yöneticileri, bu güncellemeyle sıralamasının geliştiğini gördü.
 
Penguen 4.0 (Eylül 2016)
 
Penguin artık Google’ın temel algoritmasının bir parçası oldu. Gerçek zamanlı bir güncelleme oldu ve bu güncellemeden sonra bağlantı profilinizde çalıştıysanız, daha iyi arama sıralamalarını görmek için bir sonraki güncellemeyi beklemek zorunda kalmazsınız. Bu güncellemeyi yayınla Penguin, spam olmayan geri bağlantılarla siteleri cezalandırmayacak, spam olmayan geri bağlantıların arka bağlantıya eşdeğer olduğunu düşünecektir.
Penguen’den sonra, geri bağlantılarınızın alakalı olduğundan ve yüksek kaliteli içeriğe sahip sitelerden geldiğinden emin olmanız gerekir. Geri bağlantılarınızın her biri için farklı çapa metinlerine sahip olmanız gerekir. Bağlantı metinlerinizde hedeflenen anahtar kelimeleri kullanmamalısınız – bağlantılarınızı daha doğal hale getiren bağlantı metinleri için gidin. Bağlantılar ve bağlantı kurma otomasyonu satın almak da önerilmez. Tek yapabildiğiniz, kaliteli geri dönüşler ve marka isimleridir. Bu, hileli haberleri ve gazetecilere yönelik ipuçlarını tutarlı bir şekilde sunmaktır.

Bilgi Grafiğine Giriş – 2012

Google, arama sonuçlarının kalitesini daha da artırmak için bilgi grafiğini tanıttı. Çevrimiçi araştırmacılara bilgi panelleri, kutular ve karuseller göstermeye başladı. Bu, Google’ın, arama yapmayı daha akıllı hale getirme konusundaki teknik gelişmelerinden bir diğeriydi. Arama motoru, anahtar kelime tabanlı aramanın ötesine geçerek daha semantik ve anlamlı bir yaklaşıma geçti. Google şimdi, arama sorgularının anlamını ve gerçek dünyadaki varlıklarla ilişkilerini anlamaya başladı. Bu, arama motorunun arama sorgularının arkasındaki amacı tahmin etmesine ve çevrimiçi araştırmacılardan gelen karmaşık sorulara doğru cevapları vermesine yardımcı oldu.

Sinek kuşu –  Eylül 2013 

Google’dan gelen algoritma güncellemesi, doğal dil ve konuşma amaçlı arama sorgularını ele alacak şekilde tasarlanmıştır. Hummingbird güncellemesi, Google’ın arama teknolojisinde bir gelişme olarak geldi ve dünya genelinde aramaların yüzde 90’ını etkileyecek. Hummingbird’in temel amacı, dil ve sesli aramayı çok doğal bir şekilde anlamak ve arama yapanın amacını karşılayan cevaplar sağlamaktı. Yerel arama sorgularının sonuçları da bu güncellemeden sonra büyük ölçüde gelişti.

Mobilegeddon – 2015

İlk mobil uyumlu güncelleme 21 Nisan 2015 tarihinde kullanıma sunuldu – Mobilegeddon olarak adlandırıldı. Web sayfalarının web sayfalarının mobil uyumlu olmasını sağlamak için web yöneticileri gerekli. Buradan, web sayfalarının mobil dostu olması anahtar sıralama sinyali haline gelecekti. Bu güncelleme, yalnızca dünya genelindeki tüm dillerde, mobil cihazlardaki arama sıralamasını etkiledi ve yalnızca bir web sitesinin tek tek sayfalarına uygulandı. Bu güncellemeden sonra, mobil uyumlu olmayan sayfaların sıralamaları aslında düşmeye başladı (mobil cihazlarda).
 

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Şubat 2016)

Google, web sitelerinin sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlayabilmek için AMP’yi kullanıma sunmuştur.
 
Mobilegeddon 2.0 (Mart 2016)
Bu güncellemeyle Google, mobil uyumlu sayfalar için daha da fazla önem vererek, mobil uyumlu derecelendirme faktörlerini güçlendirmeyi hedeflemiştir.

RankBrain – 2015

RankBrain güncellemesi Nisan 2015’ten itibaren işlevseldi ancak Ekim 2015’te resmen piyasaya sürüldü. RankBrain araştırmacı sorgularını anlamlandırmak için Yapay Zeka kullanıyor. Güncelleme tüm dillere ve dünya genelindeki ülkelere uygulanabilir. Yeni ve bilinmeyen arama sorguları durumunda teknoloji en aktiftir. RankBrain, tıpkı insanlar gibi yaptıkları arama sorgusunun anlamını anlamaya çalışan ve daha sonra en iyi çözümü sağlayan bir Doğal Dil İşlemcisi olarak çalışır.

Possum Güncellemesi – 2016

Bu, Google’ın Eylül 2016’da gerçekleşen yerel algoritma güncellemesiydi. Güncelleme, çoğunlukla yerel arama sonuçlarını ve Google Haritalar üzerinden gösterilen sonuçları etkiledi. Bu güncellemeden önce, şehir sınırları dışında kalan birçok işletme, şehir adını içeren anahtar kelimeler için sıralamakta zorlandı. Google Haritalar da şehir dışında olmalarını gösterdi. Tüm bunlar Possum güncellemesinden sonra değişti. Bu güncelleme ayrıca, bir işletme kategorisinde aynı adrese sahip işletmelerin arama sonuçlarında filtrelenmesini sağladı. Bu güncellemenin bir diğer önemli yönü, yerel arama sonuçlarının, araştırmacının fiziksel konumuna bağlı olarak başladığıydı. Çalışmalar, bu güncellenmiş Google’ın organik filtresinden ve yerel arama filtresinden sonra birbirinden bağımsız olarak çalıştığını gösterdi.

0 Yorum Bulunuyor "Geçmişten Günümüze SEO'nun Tarihi"

Mesaj Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 - 2018 "mertozturk.com"
Hemen Arayın
X