SEO için Semantik Arama’nın Olumlu Etkileri

Çoğu işletme SEO’nun, nasıl çalıştığını veya nasıl değiştiğini tam olarak anlayamasa bile, çevrimiçi çabalarının ayrılmaz bir parçası olduğunu biliyor gibi görünüyor.

SEO yıllardır etrafta dolaşıyor, ancak 2000’li yılların başlarında arama motoru devi olduğu için Google, web kullanıcılarının deneyimi hakkında SEO’nun arama sonuçlarını daha yüksek bir web sitesi haline getirmek için belirli formülleri uygulamaktan daha fazla önlem almasını sağladı.

Bu amaçla, Google, çevrimiçi arama sorgularına hızlı yanıt verme konusunda odaklanmıştır. Bu nedenle, yanlış yazılmış kelimeler, eksik ifadeler veya kötü yazılmış ifadeler olsa bile, doğru sonuçlar verir.

 

SEO IÇIN SEMANTIK ARAMA’NIN OLUMLU ETKILERIPasif bir web kullanıcısı olarak, SEO uygulamalarındaki derinlemesine etkiyi tam olarak göremeyebilirsiniz – sadece daha iyi bir arama deneyimine sahip olmaktan memnunsunuz.

Geçmişin SEO’su, anahtar kelimelerin katı bir çerçevesine dayanıyordu.

Sonuç olarak, web yöneticileri ve SEO mühendisleri, kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yürüttü ve hedefledikleri anahtar kelimeleri web sitelerinin her köşesine yerleştirmek için ellerinden geleni yaptılar. SEO için Yazma, genellikle tuhaf ve doğal olmayan yerlerde anahtar kelimeler veya kelime öbekleri kullandı ve uyguladı, bu da içeriğin okunmasını zorlaştırdı.

Bazen içeriğin anahtar kelimelerle ilgisi yoktu.

Sonuç olarak, SEOers yalnızca Google için yazdı ve kullanıcılar sık ​​sık sorgularının alakasız arama sonuçlarıyla ilgili hayal kırıklığına uğradılar.

Yine de, işler değişmek üzereydi, ve değişmezden semantiğe (yani konuşmaya) değiştik.

Google’ın Algoritma Güncellemeleri

Google, 2002’den başlayarak, web sitelerini sıralamak ve sıralamak için bir dizi algoritma güncellemesini ve gereksinimlerini ilk olarak uygulamaya başladı . Web yöneticileri artık aşırı bağlantı sorgulaması ve anahtar kelime doldurması yapamadı. Bunun yerine, web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını istedikleri takdirde, kullanıcı için yararlı bir içerik oluşturmaları gerekiyordu.

Kullanıcı dostu içeriklere yönelik vurgu, Google’ın Hummingbird algoritması güncellemesiyle kullanıma sunulduğu 2013’te devam etti.

Hummingbird algoritması, Google’ın web kullanıcı arama sorgularını nasıl yorumladığını değiştirdi. Google, aynı kelimeleri ve söz öbeği ifadelerini aramak yerine, arama sorgusunun arkasındaki amacı vurgulamaya başladı .

Artık kelimeler veya kelime öbekleri tam olarak eşleşmedi, ancak Google artık arama sorgusuyla aynı fikir için web siteleri aradı . Kelimelerin aynı hecelenmemiş olması bile gerekmedi ve sorgulama cümlelerinin sözcük sırası ve yapısı tam olarak eşleşmek zorunda kalmadı.

Bu Hummingbird güncellemesi, web kullanıcılarının uzun, doğru şekilde doldurulan arama sorguları yazmak istemediği, hızlı tempolu toplumda, anlık, alakalı sonuçlar beklediğinin farkının bir sonucuydu.

Semantik SEO Aramalarının Olumlu Faydaları

İnsanların nasıl arama yaptıkları ve arama sonuçlarının nasıl sıralandığı konusunda bu vardiyadan ne gibi olumlu etkiler geldi?

1. Daha Kolay, Daha Sezgisel Arama

Arka planda meydana gelen tüm değişikliklerle, web kullanıcıları, alakalı sonuçlar üreten hızlı ve sezgisel bir arama deneyimine alıştılar.

Geçmişte, kullanıcılar ilk sonuçlarının bekledikleri şeyi teslim etmedikleri takdirde birkaç farklı arama varyasyonunu denemek zorunda kaldılar. Aynı zamanda, SEO’lar, müşterilerin ne tür ifadeleri kullanabileceğini ve bu ifadeleri içeren web sitesi içeriği yazmayı (ne kadar tuhaf davrandıkları önemli değil) belirlemeliydi.

Web kullanıcılarının arama amacı ile ortaya çıkan arama sonuçları arasında bir bağlantı kesildi.

Anlamsal arama, bu ifadeyi, belirli kelimelere veya kelime öbeklerine daha az odaklanarak ve kullanıcının aramanın ardındaki niyetine odaklanarak değiştirdi. Ve SEO’ların bu tür arama sonuçlarını hesaba katmak için stratejilerini değiştirmeleri gerekiyor.

2. Daha İyi İçerik

Her algoritma güncellemesinin amacı, web kullanıcısının arama deneyimini iyileştirmektir. Hummingbird güncellemesiyle, kullanıcının yazılmamış niyetine göre en alakalı görülen arama sonuçları ortaya çıktı .

İnsanlar artık nasıl konuştuklarına benzer arama sorguları giriyor. Google, bu yeni arama sorgusu söz dizimini temel alarak web sitelerini aramak için yapay zeka kullanmıştır .

Belirli anahtar kelimelere ve resmi ifade yapısına daha az önem verilerek, web sitelerinin içeriği – artık her zamankinden daha fazla – yüksek kaliteye sahip olmak zorunda. Bir web sitesinin içeriğinde tuhaf bir şekilde yerleştirilmiş anahtar kelimeler veya garip anahtar kelime öbekleri veya anahtar kelime doldurma, artık Google’ı veya web kullanıcılarını rahatsız etmeyecektir.

Artık beklenen, yüksek kaliteli içeriği üretmek için içerik yazarları konulara ilişkin daha kapsamlı araştırmalar yapmalı ve içeriğin kolayca okunabilir, dikkat çekici ve değer katacak şekilde yazılmalıdır.

3. Kalite Sonuçları

Semantik SEO ile, arama sonuçları sayfaları, orijinal sorguyu doğru şekilde yanıtlayan yüksek kaliteli içerikle (veya en azından) doldurulur.

Bunu gerçekleştirmenin büyük bir kısmı “ zengin cevaplar ” ın kullanılmasıdır . Bu arama sorgusu cevapları Google tarafından toplanır ve web kullanıcısının bir web sitesinde tıklamak zorunda kalmayacağı şekilde arama sonuçları sayfalarında (SERP) görüntülenir. İçeriği görmek için URL. Kullanıcı bir web sitesinin ilgili içeriğinin kısa snippet’leri ile sunulur.

Parçacıklar en yaygın olarak görüntülenen “zengin cevaplar” biçimindeyken, uygun, alakalı bilgiler içeren grafikler, tablolar, kaydırıcılar, haritalar ve formlar da SERP’lerde görünebilir.

Sizin için neler yapabileceğimizi görmeye hazır mısınız? Bir uzmanla konuş. |

Web kullanıcıları aradıkları cevapları aldıklarında ve neredeyse anlık olarak aldıklarında, sahip oldukları daha iyi bir arama deneyimi yaşarlar. (Bu, sırayla, Google’ı kendi web aramaları için kullanmaya devam etmeye ikna edecek.)

4. Daha İyi Kullanıcı Değeri Optimizasyonu

Semantik SEO ile amaç, web kullanıcıları için en fazla değeri yaratmak ve gerçek kaygılarını ele almaktır. SEO’lar artık web sitelerinin içeriğini optimize etmek için web kullanıcılarına daha fazla zaman harcamalıdır.

Bu, insanların yıllarca konuştukları bir şey, elbette, ama şimdi, kullanıcıların sadece kendi kullandıkları anahtar kelimeleri değil, sorularını nasıl sordukları hakkında daha fazla düşünmeniz gerekiyor.

Anahtar kelimeler yüksek düzeyde vurgulanmadığından, SEO’ların bir kullanıcının aramasının ardındaki amacı belirlemesi daha zordur. Bu, oldukça tahmin edilemez bir şey olsa da, SEO’lar güvenli ve daha büyük, daha geniş bir kitleye değer katan harika içerikler üretmekten daha iyidir.

5. Anahtar Kelime Üzerine Daha Az Vurgu

Bildiğiniz gibi, semantik SEO anahtar kelimelere daha az önem vermektedir. Anahtar kelime araştırması, belirli anahtar kelimelerin popülerliğini ölçmek için hala önemlidir. Ancak, hedeflemeyi seçtiğiniz anahtar kelimeler artık SEO stratejinizin sonu değildir .

Web sitelerinin tam eşlemeli anahtar kelimelere ihtiyaç duyduğu ve web sitesinin her sayfasının belirli bir anahtar kelime oranına sahip olması gereken günler geride kaldı. Şimdi, bu anahtar kelimeler, belirli konulara ve tartışmalara odaklanmamıza yardımcı olur, ancak içeriğimizin, kullanıcının gerçekte ne istediğine odaklanması gerekir.

6. Daha Fazla Esneklik

Tam eşlemeli anahtar kelime öbeklerinden uzaklaşmak, SEO’ların içeriğinde çok daha fazla esneklik sağlar. Bir sorguda arama sonuçları olarak gelen alternatif sözcükler ve kelime eşanlamlıları ile, web sitesi içeriği daha yaratıcı, benzersiz, gerçek ve sonuç olarak yararlı olabilir.

İçerik yazarları artık yalnızca belirli anahtar kelimeleri itmek için içerik oluşturmaya bağlı değil.

SEO’ya yeni semantik yaklaşımı, hem web kullanıcılarına hem de web siteleri için içeriği optimize eden ve yazan SEO’lara yarar sağlar. İkisi, genel internet tarama deneyimini daha iyi hale getiren birbirlerini daha iyi anlamaya getirildi.

Web siteniz semantik arama için optimize edildi mi? Aksi takdirde, web sitenizin şansınız, anahtar kelimeleriniz veya kelime öbekleriniz için arama sonuçlarının en üstünde görünmeyecek veya yakında görünmeyecektir.

Google, web kullanıcısının deneyimine daha fazla önem vermekte ve hala “eski okul” SEO yapıyorsanız, web siteniz Google veya web kullanıcıları tarafından fazla ilgi görmemektedir.

Bir web sitesini optimize etmek ve birçok Google algoritmasında güncel kalmak, zaman, sabır ve çaba gerektirir. Ayrıca tüm içeriğinizi birlikte bir pazarlama stratejisi haline getirmek için birinci sınıf SEO bilgisi gerektirir.

 

0 Yorum Bulunuyor "SEO için Semantik Arama'nın Olumlu Etkileri"

Mesaj Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 - 2018 "mertozturk.com"
X