SEO Saldırılarını Nasıl Anlarız?

İnternet, kalabalık ve gürültülü bir yer, yani çevrimiçi bir şey ararken, bir arama sonuçları barajını alacaksınız. Binlerce. Yüz binlerce. Hiç kimse bunlardan birini tıklayamazdı. Çoğu web kullanıcısı listelenen ilk çift sonuçları tıklayacak ve ardından istediklerini görmüyorsa aramalarını değiştirecek.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) geldiği yer burasıdır. SEO, belirli anahtar kelimeler veya terimler için arama sonuçları listesinin başına ulaşmak için bir web sitesi optimize etmek için bir dizi uygulama ve tekniktir .

Ancak, elbette, bir şeyin sıralamaları olumlu etkilediği durumlarda, onu ters etki için kullanmanın yollarını bulacak olanlar da vardır.

Google ve diğer arama motorları bu kurnazlıkların birçoğunu tespit etmeyi öğrenirken, bir çok etik olarak sorgulanabilir şirket hala kendi sitelerini kurmaktan başka web sitelerini parçalamayı denemeyi düşünüyor.

Bu tür etik olmayan “SEO saldırıları” ile karşılaştığınızda, geri dönmek zor olabilir – ama kesinlikle imkansız değil. Yani, temellerle başlayalım, bu stratejilerin ne olduğunu ve onlar hakkında neler yapabileceğinizi tam olarak anlıyoruz.

SEO’nun İşleyişini Anlama

Arama motoru optimizasyonu , hem Google’ın algoritmasına hem de kullanıcı deneyimine hitap eden en iyi uygulamalardan oluşur. Google algoritmasında yer alan sıralama faktörlerinin çeşitli ağırlıkları ve önemi vardır ve algoritma sürekli olarak değişir.

Ziyaretçileriniz için web sitenizde değerli bilgiler sağlar, iyi bir kullanıcı deneyimi tasarlar ve bilinen tüm algoritma faktörlerini uygularsanız, web sitenizin, şirketinizin hedeflenen anahtar kelimelerinin arama sonuçları listesinde yükselme şansı vardır. Bu tür SEO bazen beyaz şapka SEO olarak adlandırılır, ancak sadece kanıtlanmış ve etik yöntemler olarak düşünebilirsiniz.

Ancak, endüstriye bağlı olarak, sıralama rekabeti şiddetli olabilir.

Rekabette üstünlük elde etmek için bazı şirketler sistemi kirli SEO uygulamaları ile kazanmaya çalıştılar. Siyah şapka SEO olarak adlandırılan bu kötü SEO uygulamaları, yakalandığında Google tarafından cezalandırılır.

Fakat her zaman bunu riske atmak isteyenler vardır.

Negatif SEO nedir?

Google, etik olmayan SEO uygulamalarını kullanan ve suçlular için daha sert cezalar uygulayan web yöneticilerini yakalamada daha hızlı hale geldiği için (web sitelerinin daha düşük sıralamalar veya yasaklanması gibi). Bazı şirketler, daha iyi arama sıralaması için umutsuzluk rakiplerinin web sitelerine girme ve bu sitelerde bazı kötü stratejiler uygulamak için yollar buldular.

Ama o kadar uzağa gitmek zorunda bile değiller. Web sitenizin bazı şüpheli şeyler yapıyormuş gibi görünmesini sağlamak için uygulayabilecekleri çok sayıda taktikleri var, içeriğinizi kazıyarak ve yayınlayarak, yerel profilinizle sorunlara neden oluyor veya şüpheli sitelerden binlerce bağlantı kuruyor.

Hedefi negatif SEO rakip web sitelerinin sıralamasını düşürmektir. Bu, rekabetin yolun dışına çıkmasından sonra, kendi sıralamalarını yükseltebileceğine inanıyor.

Web sitenizin saldırıya uğradığını nasıl biliyorsunuz?

En olumsuz SEO saldırıları, açık bir web sitesi kesmek, spam linkler ve sahte yorumlar şeklinde gelir.

Web sitenizin saldırıya uğradığını gösteren açık işaretler var. Web sitesinin düzenli bakımı, web sitesi hack’ının neden olduğu biçimlendirme ve kodlama sorunlarını tespit edebilir. Web sitesinin analizine bakmak ve web sitesi trafiğinde keskin artışlar veya düşüşler fark etmek ve hemen çıkma oranı, bir şeyin devam ettiği kırmızı bayraklardır.

Web Siteniz Negatif SEO Kurbanı Olursa Ne Yapmalı?

Web sitenizin negatif SEO ile saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, geri dönüşü olmayan ve hatta geri dönüşü olmayan zararları önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Bu sorunları çözmek ve saldırıda Google’ı uyarmak için derhal harekete geçmeniz şarttır. Google’ı bu konuda önünüzdeyken ve sorunu ele aldığınız görülüyorsa, Google, görünür etik olmayan SEO uygulamaları için sitenizi cezalandırmayacaktır.

Hem bir negatif SEO saldırısını azaltmak hem de ilk etapta meydana gelmesini önlemek için atabileceğiniz bazı adımlar:

Web sitenizin  nasıl olduğunu görmek için ücretsiz bir web sitesi raporu alın .]

1. Bir Bağlantıyı Gözünüzde Sürekli Tutun

Web sitenizin bağlantılarında düzenli denetimler yapmak, şüpheli, potansiyel negatif SEO etkinliğini tespit etmenin iyi bir yoludur. Bağlantı profilinizin düzenli olarak izlenmesi, olası bir saldırıyı erken yakalamanıza ve denetimden çıkmasını engellemenize de yardımcı olabilir.

Özellikle ne için aramalısınız?

Web sitesi analizinize baktığınızda, ideal, normal bir grafik, geri bağlantılarda kademeli bir artış ve alanların bağlantılarını gösterir.

Web siteniz için grafik keskin ani veya düşüş gösteriyorsa, dikkatli olun. Bağlantı kurma konusunda çalışmadığınız zamanlarda keskin düşüşler veya ani artışlar fark ederseniz özel dikkat gösterin. Bunlar büyük kırmızı bayraklar.

Ayrıca, web sitenizdeki içeriğe ve içerikteki bağlantılara düzenli olarak bakmalısınız.

Web siteniz saldırıya uğradıysa, örneğin içeriğiniz, bir rakip web sitesine veya başka bir uygunsuz siteye yönlendirilen ek spam içerikli bağlantılar ve bağlantılar içerebilir.

Web sitenizde spam bağlantılarını keşfettiyseniz, Google’ı uyarın ve bağlantıları reddetmelerini sağlayın .

2. Web siteniz ne kadar hızlı?

Web sitenizin yükleme hızındaki ani bir yavaşlama fark ederseniz, web sitenizin bir virüs, bilgisayar korsanı veya negatif bir SEO ile çarpma olasılığı vardır.

Negatif bir SEO stratejisi bir web sitesinin taranmasını içerir. Web sitesinin bu “zorlu” taraması web sunucusuna baskı uygulayarak web sitesinin yavaşlamasına ve hatta çökmesine neden oluyor.

Web sitenizin hızı, arama sonuçları için önemli bir sıralama faktörüdür. Web barındırma sağlayıcınız veya web yöneticinizle hemen iletişime geçmezseniz, çok fazla hayal kırıklığına uğramış web sitesi ziyaretçisi ve daha düşük arama sonucu sıralaması elde edersiniz.

3. Kopya İçeriğini İzleyin

Düzenli, kaliteli ve orijinal içerikler düzenli olarak üretiyorsanız, içerik kazımaya dikkat edin.

Son birkaç yıldır içerik pazarlaması SEO ile ilgili önemli bir oyuncu haline gelmiştir. İlginç, kullanışlı ve orijinal içerik, Google algoritmalarında önemli bir sıralama faktörü haline gelmiştir.

İçeriğin kral olmasıyla birlikte, bazı şirketler, web sitelerinde yer alan içerikleri yükseltmek için ellerinden geleni yaparlar, başka bir web sitesinden çalmak ve kendi başlarına talep etmek de dahil olmak üzere.

Negatif SEO’da, saldırganlar başka bir web sitesinden içerik verbatim’i kopyalayacak, kendi web sitelerine koyacak, kendileri gibi iddia edecek ve bir bağlantı çiftliği saldırısıyla birleştirecektir.

Kopyalanan içerik, web sitenizin sıralamasını büyük ölçüde etkileyebilir. İçeriğiniz kopyalanan içerikten önce dizine eklenmemişse, içeriğiniz kopyalanan, yinelenen içerik olarak Google tarafından etiketlenecek ve web siteniz azalan arama sonucu sıralamasıyla cezalandırılacak olan web sitesi olacaktır.

4. Google Benim İşletmem’i izleyin

Negatif SEO saldırganlarının favori taktiği, bir şirketin çevrimiçi işletme listesini sahte, olumsuz incelemelerle doldurmayı içerir.

Şirketiniz bir çeşit hıçkırık veya tartışmaya sahip olmadıkça, çok fazla olumsuz yorumlama olasılığı yoktur.

Bu sahte yorumları ele almak için hiçbir şey yapmazsanız, şirketinizin itibarını aşındırır ve bu da azalan kar ve satışlara yol açacaktır.

Google Benim İşletmem ile bu kötü amaçlı, sahte ve olumsuz yorumları bildirmek çok kolay. Yapmanız gereken tek şey işletme girişinizi bulmak, inceleme özetine gitmek, sahte yorumları işaretlemek ve rapor formunu doldurmaktır.

5. Sitenizin Tıklama Oranına (CTR) bir Göz Atın

Tıklama oranı, doğru veya yanlış web sitesi ziyaretçilerini çekip çekmediğinizin ve web sitenizin içeriğinin web sitenizin ziyaretçilerinin aradığı şey olup olmadığının iyi bir göstergesidir. Yanlış kitleyi çekiyorsanız veya web sayfanızın içeriği ilgi çekici değilse, alakalı veya izleyici için yararlı değilse, TO’nuz düşük olur.

Aynı türde içerik üretme konusunda tutarlı ve yeterli kitle araştırması yaptıysanız tıklama oranınız yüksek olacaktır. Web sitenizin TO’sunda ani bir düşüş fark ederseniz, bir şey doğru değil.

Kapak tarafında, yüksek bir hemen çıkma oranı (düşük bir CTR ile eşleştirilir) web sitenizde negatif bir SEO saldırısının meydana geldiğini gösterebilir. Bu durumlarda, hemen çıkma oranı sonuçları, kötü amaçlı botlar tarafından oluşturulan sahte SERP’lerin bir belirtisi olabilir.

6. Arama Motoru Sıralamanızı Kontrol Edin

Web sitenizin arama sıralamasında keskin bir düşüş, web sitenizin tamamen dizine eklenmesi sonucunda oluşan kinetik bir saldırının neden olduğu yanlış SERP sıralamalarının bir göstergesi olabilir.

Web sitenizin nasıl performans gösterdiğini tam olarak görmek isterseniz, Google’ın Search Console’daki çeşitli analiz araçlarını kullanabilir ve web sitenizin robot.txt olduğundan emin olabilirsiniz. düzgün şekilde kuruldu.

7. Güvenliğinizi artırın

Negatif SEO saldırıları siber saldırılarla aynı olmasa da, her ikisi de web sitenizin arama sıralamalarını olumsuz yönde etkileyebilir. Google, siber saldırı nedeniyle potansiyel olarak saldırıya uğramış bir site tespit ettiğinde, web sitesinin güvenliği ihlal edildiğini belirten bir hat ile işaretlenir. Genellikle bu somber uyarı, çok sayıda potansiyel web sitesi trafiğini korkutmak için yeterlidir.

Web sitenizi siber saldırılara karşı korumak için, web güvenliğinizin güncel ve çalışır durumda olduğundan emin olun. Daha tam olarak korunan bir web sitesi için bazı öneriler arasında web sitenizin yazılımına güvenlik yamaları yüklemek, siteyi HTTP’den HTTPS’ye geçirmek ve içerik yönetim sisteminizin (CMS) kullanıcı şifreleme korumasıyla donatıldığından emin olmak bulunmaktadır.

Web siteniz olumsuz bir SEO saldırısının kurbanı olsaydı panik yapmanıza gerek yok. Bununla birlikte, kartopuları, geri dönüşü olmayan sonuçlarla daha büyük bir soruna sokmadan önce sorunu çözmek için hızlı bir şekilde hareket etmek zorundasınız.

Tüm negatif SEO saldırıları kolayca fark edilemez.

Muhtemelen negatif SEO saldırılarını önlemek ya da tırmanmaktan korunmak için bir saldırıyı önlemek için web sitenizin içeriğini ve performansını düzenli olarak izlemeniz önemlidir.

KAYNAK:https://www.seo.com/blog/what-happens-if-youre-a-target-of-an-seo-attack/

0 Yorum Bulunuyor "SEO Saldırılarını Nasıl Anlarız?"

Mesaj Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 - 2018 "mertozturk.com"
Hemen Arayın
X