SEO Tanımı

SEO kavramı XX yüzyılın 90’larında ortaya çıktı. SEO (Search Engine Optimization) bir kısaltmadır. Aynı zamanda, bu “işi” uygulayan kişiler için aynı kısaltma geçerlidir.

İnternet çağının başlangıcında, toplamda sadece “birkaç” site olduğunda (aslında şu an tahmin edildiği gibi yirmi milyardan fazla bir sayıya sahip olan milyonlarca kişi), karmaşık olmayan arama motorları ortaya çıktı. Kötü İnternet’in içeriğini dizine ekledi ve navigasyonun başlangıç ​​noktasıydı, bu sayede sitelerdeki önemli bir trafik kaynağını temsil ediyordu. Aynı zamanda, uzmanlar, arama motorlarındaki görünürlüğü artırma konusunda bilinçli kontrol ihtiyacını fark etti ve bu da yeni bir bilimin doğmasını sağladı: Arama motorları için SEO optimizasyonu, sitelerde kalite trafiğini artırmayı amaçlıyor .

 

Bu nispeten yeni “endüstri” dalı, ilgili çalışma ilişkileri alanının bakış açısından ilgi çekici ve alakalı olan belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri için siteyi arama sonuçlarının listesinde daha yüksek yerlere tanıtmayı amaçlayan tanıtım ekibi tarafından yürütülen belirli bir dizi işlemi ima etmektedir.

 

Bu, “önem sırasına göre nesneleri yerleştirme” kriterlerinin kontrol edilmesi ve geliştirilmesi ile gerçekleştirilir, yani, bir araya getirildiğinde ve arama algoritmasıyla analiz edildiğinde, arama sonucunu görüntüleyen sayfalarda daha avantajlı bir konuma yol açan faktörler. Bu kriterlere dayanarak, SEO iki tür olabilir:

 • Dahili optimizasyon (yerinde optimizasyon) – Promosyon önlemleri doğrudan ilgili siteye uygulanır ve temelde sadece SEO ekibi tarafından değiştirilebilir . Örnekler: isimlerin ve açıklamaların dikkatli bir şekilde yazılması, hataların giderilmesi, geliştirilmiş indirme hızı, görüntü işleme, URL’lerin yapısının ve dahili bağlantıların optimizasyonu, reklamların ılımlı kullanımı. Başka bir deyişle, ziyaretçiler tarafından alınan deneyimi (deneyimi) geliştirmek.
 • Harici optimizasyon (optimizasyon yerinde olmayan) – bu durumda, promosyon doğrudan SEO’ya bağlı değildirTakım, internetin kolektif iradesinden ziyade. Bu, web sitesinin kalitesine ilişkin nesnel gerçekliğe dayanarak, arama motorlarının, analiz edilen anahtar kelime ile ilgili olarak sitenin alaka düzeyine ve önemine karşı ölçülebilir sinyaller bulmaya çalıştığı anlamına gelir. Bu sinyaller kalite, verimlilik ve popülerlik göstergelerine ve örnek olarak aşağıdakilere dayanmaktadır: analiz edilen sayfanın bağlantı sayısı ve kalitesi, sosyal etkileşim sayısı (Facebook, paylaşım, yorum, Twitter’da durum yaratma, +1) ve benzeri), referansların yer aldığı bağlam, kaynakların güvenilirliği ve güvenilirliği, ilgili anahtar kelimeler için sorguların global ve yerel hacmi ve benzerleri.

 

Çünkü İnternetin dev ticari potansiyeli, yakında arama motorları ortaya çıkmasının ardından, “spam” Orada sözde edildi – sırayla buna göre, kalite noktaları SEO sayısını artırmak ve giriş, önemi sırasına bağlı nesneler konum kriterlerinin etik olmayan veya yasadışı manipülasyon yapanlar, sitelerin görünürlüğü. Kısa vadede, bu yöntemler işe yarayabilir, ancak uygulama arama motorları internette istenmeyen karşı savaşı devam ve her zaman sistemde mümkün “delik” ortadan olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda resmi belgeleri yayınlıyorlar.Sitenin her sahibini hesaba katması gereken “Web Yöneticileri için Öneriler”, yani ahlaki, yasal, izin verilen ve önerilen tanıtım yöntemleri açıklanmaktadır. Bu ilkelere uyulmaması, tespit edilirse, sitede yaptırımların uygulanmasına veya nihai olarak veritabanından çıkarılmasına yol açabilir.

Tanıtımda kullanılan yöntemlerin ahlak derecesine bağlı olarak, SEO çeşitli türlere ayrılabilir :

 • Arama motoru optimizasyonunun beyaz yöntemleri ( beyaz şapka SEO ) – promosyon, önerilen politikaya veya arama motorlarının ipuçlarına tam olarak uyuyor. Kullanılan yöntemler, ziyaretçiler arasında olumlu izlenimler yaratmayı amaçlamakta, ancak doğrudan arama sonuçlarının görüntülendiği sayfalardaki konumların büyümesine değil.
 • Siyah arama motoru optimizasyonu teknikleri ( siyah şapka SEO ) – promosyon amaçlı kalitesi (alaka ve önemi) sitenin açısından arama motorları algısını manipüle etmektir. örnek olarak: başlık ve sayfaların içerikleri anahtar kelimelerin aşırı kullanımı, görüntünün ardındaki kelimeleri gizleyerek, ziyaretçiler ve indeks sitesini, çapa metin optimizasyon üzerinde, bağlantılar veya sosyal etkileşimleri satın hiçbir değerli içeriğe sahip sayfalarda çok sayıda ekleyerek botlara farklı bir içerik gösteri vb.
 • Arama motoru optimizasyonu gri yöntemleri ( gri şapka SEO ) – hala ahlaki standartlara saygı, yukarıda açıklanan her iki yöntemden bir arada. Bununla birlikte, bu durumda, bazı yöntemler sorgulanabilir ve yaptırımların uygulanmasını gerektirecek uzun vadede bulunabilir.

Sonuç olarak, İnternet’in gelişmesiyle birlikte, SEO kavramı, şu anda bu konseptin, geleneksel arama yöntemleri (doğal ve ücretsiz arama sonuçları) ile sınırlı olmaksızın, herhangi bir kaynaktan trafikte bir artışa yol açan başka şubeleri de içerecek şekilde geliştirilmiştir.

SEO nedir?

Yukarıdakilerin hepsiyle bağlantılı olarak, SEO’nun yalnızca mükemmel içerik ya da sadece site optimizasyonu olmadığını söyleyebiliriz. SEO manipülasyon değil, sihir de değil, SEO, bilim, şiir ve sihir uyumlu bir kombinasyonudur . Amaç gerçek şu ki SEO sıkıcı değil. Kesinlikle değil. Daha ziyade, kazandığınız zaman memnun kalmanın en yüksek olduğu ve “vasat” olan bir spordur.

Bilim mi büyü mü?

Bilim nerede bitiyor ve sihir nerede başlıyor? Google’dan yetkililer, SEO’ya en iyi yaklaşımın “yokluğu” olduğunu, SEO olmadığını, ancak gerçekten öyle olduğunu defalarca belirttiler. Görünüşe göre, bu açıklama iyi bilinen kelimelerle çelişmektedir. ” Reklamsız iş yapmak, karanlıkta bir kıza göz kırpmak gibidir. Bunu yaptığını biliyorsun, ve başkası değil … “ . Arama motorları tarafından önerilen bir diğer kural şudur: ” Reklam, tanıtım ve optimizasyon, arama motorlarının hiç olmaması durumunda tasarlanmalı ve uygulanmalıdır.“. Son kural mutlak gerçektir, ama bazen günaha çok büyüktür. Her zaman kendinize en zeki olduğunu ve arama motorlarının hizmetinde olan yüzlerce dahi “beyincik” i görmezden gelebilirsiniz. Ama temel olarak, size yüzlerce kişi sizi yakmaya çalışsa da, belki de şanslı olursunuz. Ölçmeyi bilen kişi kazanır ve kendini sınırlar içinde tutabilir. Bunu yapamayan kişi – kaybeder. Bu çok basit, bu SEO’da bilim ve büyü arasındaki sınır. Denge anı.

 

Aşırıya dönersek, bilim, aşağıdaki gibi bazı tekrarlayan ve belgelendirilmiş işlemlerin uygulanmasını içerir:

 • Anahtar kelime analizi , arama sorgularının sayısına göre önceliklerin atanması ve bu taleplere bağlı olarak içerik değişir.
 • Rekabet analizi ve geliştirilmiş seçeneklerde güçlü yönlerin uygulanması.
 • Flash siteleri, endekslenmemiş veya zor endeksli içerikli siteler, karmaşık Javascript efektleri olan siteler, kimlik doğrulamasının arkasındaki siteler gibi teknik sorunların giderilmesi vb.

 

Buna karşılık, sihir ve şiir, kullanılan yöntemlerin, optimize edilmiş bir sitenin konumuna mükemmel şekilde uyarlanmış, mükemmel ve özgün fikirlerin ürünü olduğu yaratıcı (ve genellikle riskli bir) kısma aittir. İşte birkaç örnek:

 • Arama sonuçlarını görüntüleyen sayfalara düşme riskiyle, aynı zamanda hızlı yükselme olasılığıyla, diğerinin lehine bir konumlandırma faktörü feda edin.
 • “Figürlerin” virtüözlük tedavisi. Yaklaşım sadece matematiksel değil, aynı zamanda “uzak görüşlü” de. Çeşitli kaynaklardan toplanan açık ve kapalı veriler temelinde sonuçların ve kararların oluşturulması.
 • Detaylara, mükemmeliyetçiliğe ve haysiyete dikkat etmek belki de günlük işin en önemli yönleridir. Bu, adil rekabet ruhuyla, tutkuya ve daha iyi bir şey inşa etme fikrine dayanarak, hizmetlerin en üst düzeyde sunulmasını ifade eder.

 

SEO genellikle içgüdüsel ve edinilen trendler arasında bir denge ve bir uzlaşma anlamına gelir. Kaynakların mükemmel yönetimi ve çabaların önceliklendirilmesi ile ilgilidir. Bu katma değer ile ilgili. Bu şansla ilgili.

Karşı kutupta yasadışı manipülasyon yöntemleri vardır. Size şunu soruyorum: belirsiz bir geleceğe, risklerle ve olumsuz duygularla dolu bir sitenin nasıl yaratılacağı, çabalarınızı yaratıcı ve ahlaki kanallara yönlendirmek ve Google’da haklı olarak hak ettiği için gerçekten de iyi bir site olacak şekilde iyi bir site geliştirmek daha iyi değil mi?

Kimin SEO’ya ihtiyacı var?

Artık SEO’nun ne anlama geldiğini ve ne yaptığını belirledik, bu hizmetlere kimin ihtiyacı olduğunu bulalım. Prensip olarak, her şey! Ancak burada bir sorun var – aynı zamanda, iki farklı sitenin, Google’daki ilk satırı işgal edemediği açıktır. Tıpkı ikinci ya da üçüncüleri işgal edemediği gibi. Aynı zamanda değil. Peki – ne yapmalı? SEO kim yapar ve kim yapmaz? Cevap basit: SEO’ya yatırım yapmak için para ödeyenler. Şimdi çaba göstermeye ve uzun vadeli sonuçları beklemeye hazır olanlar. Bunun için ekonomik açıdan da mantıklı. Spor, rekabet ve müzik sevenleri!

Son nokta performans iyileştirme

Ama aslında SEO getiriyor? Ziyaretlerin yanı sıra … Ve SEO nerede bitiyor? Durup şöyle dediğinde: “Yeter, Optimizasyon bitti”?

Hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, nihai hedef tatmintir. Bu, trafikte artış anlamına gelirse, o zaman olabildiğince fazla trafik olmasına izin verin. Eğer her şey kar etmek için gelirse, SEO bu amaç için özel olarak tasarlanmalı ve yolun sonunda kar etmesi beklenir. Müşteri tabanınızı artırmak istiyorsanız, SEO da bunu sağlayabilir. Ve bu liste aşağıdakilerle sınırlı kalmayabilir: popülerlik, popülerlik, hayran sayısı, sosyal aktivite vb. Kısacası, sizin için nirvana anlamına gelen herhangi bir kelime.

 

Aynı zamanda, arama motorlarında web sitesi tanıtımının en ilginç yönlerinden biri, her zaman uyanık olmanız gerektiğidir – rakipler uyumuyor. Bu, SEO çalışmalarının asla bitmediği anlamına gelir. “Bunu, biz ve bunu yaptık, ve her şey – site optimize edildi” diyemezsiniz. Optimizasyon asla bitmez. Her zaman daha iyi yapılabilecek şeyler var. Terfi stratejileri sürekli olarak yeni fikirlerle ortaya çıkan rakiplerin gelişimine bağlı olarak kalibre edilmelidir. Google, Bing veya Yahoo! ‘da zaten ilk sırada olduğunuzda bile Diğer pazarları kapsayan anahtar kelimeleri genişletebilirsiniz. Ziyaretçilerin müşterilere dönüşümünü optimize etmek için çalışabilir veya “Google” arama ifadesi için Google’da ilk satırı almayı deneyebilirsiniz 🙂

Sonuç: SEO sitenin kalitesini yükseltir

Şimdi, sitelerin optimizasyonunun ne olduğunu açıkladığımıza göre, neden SEO olmadan yapamadığımıza karar vermemiz gerekiyor. Gerçek şu ki, pek çok şey şansa bırakılamaz, ama itilmemelidirler. Optimizasyonun nihai hedefi, projenin yaşam döngüsü boyunca ve çevrimiçi işte aynı olmalıdır – ziyaretçilerin izlenimlerini iyileştirmek. Sadece bu şekilde, sitenizin arama motorlarının kıtasında oldukça istikrarsız bir ortamda duracağından emin olabilirsiniz. İyi bir ürün, faydalı ve son ziyaretçiler gibi, her zaman kasırgalar, tsunamiler ve kasırgalar gibi güvende olacaksınız .

0 Yorum Bulunuyor "SEO Tanımı"

Mesaj Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 - 2018 "mertozturk.com"
Hemen Arayın
X